KRYEFAQJA » LAJME » Shënohet tjetër përplasje Rama – Meta
Meta pas takimit me Ramën: "Koha e drejtimit të shtetit shqiptar me Sekretar të Parë ka përfunduar njëherë e përgjithmonë"

Shënohet tjetër përplasje Rama – Meta

Afrimi i ditës së zgjedhjeve duket se ngre gjithnjë e më shumë tensionin në marrëdhëniet mes forcve kryesore politike dhe liderëve të tyre. Orët e fundit janë shënuar përplasje të forta me dy aleatëve të deritanishëm, kryeministrit Edi Rama dhe kreut të parlamentit dhe presidentit të zgjedhur Ilir Meta. Ky i fundit gjatë një interviste dhë televizionit grek “Star” tha se “…për fat të keq zoti Rama ka marrëdhënie të vështira me të gjithë dhe të paqëndrueshme, përfshirë dhe Greqinë, por jo vetëm Greqinë, por dhe fqinjë të tjerë”. Pas kësaj deklarate zoti Rama shkruajti në rrjetin social Fejsbuk se kjo ishte një deklaratë shokuese. “Si mundet një President shqiptar të shajë kryeministrin e vendit si të ishte ekstremist fqinj? TURP!” shkruajti zoti Rama.

Më parë zoti Meta ishte shprehur se si president nuk do të dekretonte kryeministër apo ministra nëse do të cënohej vota e zgjedhësve. Por përgjigjia e ardhur nga sekretari i përgjithshëm socialist Ruçi ishte se nëse vepronte në këtë mënyrë Meta do të shkarkohej si president.

Sicred