KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Shembet miniera në Indi
miniera, shembet, te vdekur, bota

Shembet miniera në Indi

Të paktën 7 punëtorë kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë bllokuar kur në një minierë qymyri në shtetin lindor të Xharkandit ne Indi pati rrëshkitje toke. Miniera pësoi rrëshkitje toke qe mbrëmë, por operacionet e shpëtimit mundën të fillonin vetëm sot për shkak të smogut të rëndë në zonë që redukton shikueshmërinë dhe si pasojë ngadalëson ekipet e shpëtimit. Disa punëtorë të tjerë, mendohet 100 persona, sipas menaxherit te minierës.

Sicred