KRYEFAQJA » LAJME » Bota » SHBA: Rojet bregdetare kapin sasi të madhe droge
SHBA: Rojet bregdetare kapin sasi të madhe droge

SHBA: Rojet bregdetare kapin sasi të madhe droge

Rojet bregdetare amerikane kapën një sasi droge në det të hapur, pranë Majemit, me vlerë 41 milion dollarë. Sasi prej 1100 kilogramë kokainë dhe mbi 2 ton marihuanë u konfiskua. Droga vinte nga vendet e Amerikës Qëndrore me një mjet të shpejtë lundrimi që u vezhgua nga ajri. 3 persona u arrestuan në operacion. Ky vit ka qene rekord për rojen bregdetare amerikane. Që nga tetori 2014 janë kapur 130 ton kokainë me vlerë mbi 4 miliard dollarë dhe janë arrsestuar mbi 500 trafikantë.

Sicred