KRYEFAQJA » LAJME » Bota » SHBA intensifikon sanksionet ndaj Iranit

SHBA intensifikon sanksionet ndaj Iranit

Shtetet e Bashkua të Amerikës ka kanë deklaruar se do të imponojnë sanksionet më të forta për Iranin. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo në një dekalratë në Uashington ka thënë se Irani do të luftojë të mbajë ekonominë e tij gjallë, pasi sanksionet kanë hyrë në fuqi. Ai tha se SHBA po imponon “sanksionet më të forta në histori” për Iranin. Në një fjalim në Uashington, diplomati më i lartë i Amerikës tha se Irani do të “luftojë për të mbajtur ekonominë e tij të gjallë” pasi sanksionet hynë në fuqi.
Homologu i tij iranian Zarif tha se SHBA ishte një i burgosur i “politikave të saj të të dështuara” dhe se do të paguante pasojat. Më herët, presidenti Donald Trumptërhoqi SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit 2015.

Sicred