KRYEFAQJA » LAJME » Rumani, zgjidhet kriza politike, Grindeaun emërohet kryeministër
Rumani, kryeministri Grindeanu: Do hartojmë një ligj të ri antikorrupsion

Rumani, zgjidhet kriza politike, Grindeaun emërohet kryeministër

 

Presidenti i Rumanisë, Klaus Johannis, ka emëruar si kryeministër të ri të vendit 43-vjeçarin, Sorin Grindeaun, duke i dhënë kështu fund krizës politike në vend. Grindeaun është një anëtarë i partisë social-demokrate, e cila fitoi zgjedhjet e 11 dhjetorit si dhe kryetar i Këshillit Bashkiak të provincës Timis. Presidenti e ka ngarkuar 43-vjeçarin për të formuar qeverinë e re të vendit, ndërkohë që mandati i tij si kryeministër duhet të marre edhe miratimin e parlamentit. Kreu i shtetit rumun, Johannis, më herët kishte refuzuar të pranonte kandidaturën e ekonomistes dhe politikanes, Sevil Shaideh, e cila nëse do të kishte marrë miratimin e presidentit për kryeministre, do të ishte bërë femra e parë myslimane që do të mbante atë post në historinë e Rumanisë.

Sicred