KRYEFAQJA » LAJME » Ruçi: Meta të ndali presionet dhe shantazhet, ndryshe do të shkarkohet!
Ruçi: Votimi për zgjedhjen e kryeprokurores normal dhe brenda standardeve

Ruçi: Meta të ndali presionet dhe shantazhet, ndryshe do të shkarkohet!

Marrëdhëniet mes PS dhe LSI dy aleatëve kryesorë në qeveri, po njohin tensione gjithë në rritje. Pas deklaratave të ish kreut të LSI dhe presidentit të ardhshëm Ilir Meta se nuk do të dekretonte asnjë kryeministër dhe ministra nëse cënohej vota, ka reaguar ashpër sekretari i përgjithshëm socialist Gramoz Ruçi. Sipas tij nëse nëse Meta ka ndërmend të mos dekretojë qeverinë e ardhshme, më mirë mos betohet në 24 korrik. “Presionet dhe shantazhet që bën me votat e socialistëve që e zgjodhën edhe president, që nuk do të dekretoj as qeverinë, janë të kota. Nëse ka këto mend të mos e bëjë betimin në 24 korrik. Nëse do shkojë me këto mend e do shkelë kushtetutën, është burri i parë që i ka provuar të gjitha, por do të jetë edhe presidenti i parë që do të provojë shkarkimin dhe i pari që do ta firmosë do të jetë Gramoz Ruçi” tha sekretari i përgjithshëm Gramoz Ruçi. Kjo është deklarata më e fortë e dalë nga selia e socialistëve kundrejt aleatit të tyre të deritanishëm. Mjaftë analistë parashikojnë që tensioni mes tyre të rritet.

Sicred