KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Rritet rreziku për shpërthimin e vullkanit në Bali të Indonezisë

Rritet rreziku për shpërthimin e vullkanit në Bali të Indonezisë

Frika për një shpërthim të madh të vullkanit Agung në Bali është rritur ndjeshëm dhe zona e evakuimit është zgjeruar në një rreze prej 10 km. Autoritetet indoneziane aktivizuan nivelin më të lartë të alarmit mëngjesin e së hënës, për shkak të mundësisë së një katastrofe të pashmangshme. Aeroporti i ishullit u mbyll, duke lënë mijëra vetë të bllokuar në destinacionin turistik. Tym i zi, hi dhe zjarr janë parë të dalin nga maja e malit 3400 metra të lartë. Autoritetet kanë paralajmëruar banorët të qëndrojnë larg mbetjeve vullkanike, të cilat janë parë poshtë malit. Sipas tyre, shpërthimet e herë pas hershme dëgjoheshin deri në 12 km larg malit. Ekspertët vlerësojnë se vullkani duket se po hyn tani në fazën tjetër, atë të shpërthimit magmatik ku llava është e dukshme nga krateri.

Sicred