KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë » Restorantet dhe Marketet për Vitet të Ri
Restorantet dhe Marketet për Vitet të Ri

Restorantet dhe Marketet për Vitet të Ri

Viti i Ri, sidomos darka e Vitit të Ri, është edhe dita më e shpenzueshme e vitit. Shqiptarët këto ditë i gjen të ngarkuar me bakllava në duar, dhurata, por sidomos me canta të mbushur me ushqime. Edhe pse kudo ku punojnë nuk para marrin një apo dy rroga shpërblim, për Vitin e Ri vetëm për një darkë arrijnë te shpenzojnë edhe aq. Nga 50 mijë lekë të reja ata që kanë mundësi më shumë deri në 4-5 mijë lekë të vjetra pensionistët.

Darka e Vitit të Ri neper familje vijon të jetë tradicionalja, me shumë mish, edhe pse ky i fundit sipas gjithe studimeve shkencore nuk duhet ngrene me tepri, sepse eshte teper i demshem per shendetin.

Por restorantet më të mira kanë nisur të përdorin më shumë peshkun se sa mishin në mënynë e darkës së fundvitit, një kombinim mes kuzhinës shqiptare dhe asaj ndërkombëtare.

Por përveç ushqimeve e një darke të bollshme, që sido që të jetë është vetëm një, ndërkohë që viti ka edhe 364 ditë të tjera, ka edhe tjetër gjë rëndësi.

Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com