KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Republika e Italisë feston 70-vjetorin
epaselect epa04779637 The Italian military aeronautical team Frecce Tricolon leave vapours of the national colours as they fly over the National Monument to Victor Emmanuel, first king of a unified Italy, on Republic day in Rome 2 June 2015. EPA/ANGELO CARCONI

Republika e Italisë feston 70-vjetorin

Italia feston sot 70-vjetorin e Republikës. Ajo u shpall Republikë Presidentale më 2 qershor 1946 sipas një refendumi popullor. Në këtë festë nuk ka munguar as parada e bërë tashmë një traditë për festën e Republikës së Italisë. Kjo paradë u hap nga fjalimi i Presidentit të Republikës Serxho Matarela, më pas ai u ndoq edhe nga Kryeministri i Italisë Mateo Renzi, dhe shumë personalitet të Institucione Shtetërore. Gjatë fjalës së tij Presidenti italian Serxho Matarela tha se liria, drejtësia, barazia dhe të drejtat e çdo individi do të vazhdojnë të jenë vlerat kryesore jo vetëm të Republikës dhe shoqërisë italiane, por edhe bazat e ndërtimit të shoqërisë europiane.

Sicred