KRYEFAQJA » LAJME » Reportazhe » Memaliaj, qyteti që pritet të rilindë nga miniera

Memaliaj, qyteti që pritet të rilindë nga miniera

Memaliaj, i njohur ndryshe edhe si qyteti i minatorëve po përballet me të njëjtin fat që përjetuan qytetet ish-industriale shqiptare pas viteve 90-të. Emigrimi, papunësia dhe braktisja e qytetit pas mbylljes së minierës së qymyrgurit, ka sjellë një gjendje të vështirë ekonomike aty. Por minatorët e vjetër dhe përfaqësuesit e pushtetit lokal shpresojnë se zona mund të rilindë nëse i jepet sërish jetë industrisë së qymyrit apo ringritjes së ndërmarrjeve të dikurshme. Nga Memaliaj gazetari Norel Zaimi së bashku me operatorin Ogert Peza kanë pregatitur telereportazhin “Memaliaj, qyteti që pritet të rilindë nga miniera”.

Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com