KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Rama, vizitë zyrtare në Zvicër

Rama, vizitë zyrtare në Zvicër

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë zyrtare në Zvicër, ku ka biseduar me autoritetet më të larta për vijimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Në terma konkrete janë nënshkruar disa marrëveshje, përmes të cilave Zvicra mbështet konsolidimin e qeverisjes vendore dhe strategjitë për nxitjen e punësimit në Shqipëri. Kryeministri Edi Rama u prit me një ceremonial nderi në vilën qeveritare Manor-Lohn në Bern nga Presidentja e Konfederates Doris Leuthard. Marrëdhënia mes dy vendeve gjatë 25 viteve ishte në qendër të bisedës që kreu i qeverisë shqiptare zhvilloi me presidenten e Zvicrës. Palët diskutuan për vijimin e bashkëpunimin, duke përqëndruar në çështje konkrete si konsolidimi i qeverisjes vendore dhe strategjitë për nxitjen e punësimit në Shqipëri. Në sallën Churchill ministrja e zhvillimit urban Eglantina Gjermeni nënshkroi marrëveshjen e fazës së tretë të programit të zhvillimit rajonal për shqipërinë dhe ministrja e arsimit Olta Xhaçka nënshkroi marrëveshjen për fazën e parë të projektit të aftësimit për punë. Delegacioni shqiptar, i kryesuar nga Edi Rama pritet të zhvilloje një takim edhe me kreun e kuvendit të zvicrës, z.Jurg Stahl.

Sicred