KRYEFAQJA » LAJME » Rama përshendet miratimin e ligjit të gjuhës në Maqedoni
Rama -Zaev, marrëdhëniet Shqipëri - Maqedoni në një stad të ri dhe moment historik

Rama përshendet miratimin e ligjit të gjuhës në Maqedoni

Kryeministri Edi Rama ka përshendetur menjëherë miratimin nga parlamenti në Shkup të ligjit të gjuhës. Në një status në rrjetin socials Fejsbuk ai shkruajti se kjo është “… një arritje historike për shqiptarët që demokratizon e forcon vetë Maqedoninë”. Miratimi i ligjit u bë i ditur pak ditë më parë kur kryeministri maqedonas Zoran Zaev vizitoi Shqipërinë. Me këtë rast palët u shprehën se marrëdhëniet Shqipëri – Maqedoni kanë kaluar në një stad të ri çka përbëjnë një moment historik.

Sicred