KRYEFAQJA » LAJME » Rama në Vienë, takon Kurzin
Rama në Vienë, takon Kurzin

Rama në Vienë, takon Kurzin

Kryeministri Edi Rama gjendet të mërkurën për një vizite punë në Austri, pjesë një turi për të siguruar mbështetje maksimale nga vendet europiane për hapjen e negociatave të anëtarësimit mes Shqipërisë dhe BE. Pas takimit dypalesh midis zoti Rama dhe kancelarit Sebastian Kurz, vijon takimi i punes mes delegacioneve dhe me pas nje komunikim per mediat. Zoti Kurz është një prej zërave mbështetës për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE. Më 1 korrik Austria merr presidencën e rradhës së BE-së. Më parë zoti Rama është takuar me kancelaren gjermane Anxhela Merkel dhe presidentin francez Emanuel Makron. Ai është shprehur se pas këtyre takimeve është më optimist.

Para Mbrapa
Para Mbrapa
Sicred