KRYEFAQJA » LAJME » Rama firmos shkarkimin e Rroshit
Shkeli ligjin e dekrimnalizimit, Roshi paditet në gjykatë

Rama firmos shkarkimin e Rroshit

Qeveria shqiptare ka shkarkuar të enjten nga detyra kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi. Vendimi që mban firmën e kryeministrit Edi Rama është marrë pak pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi unanimisht që Rroshit t’i hiqej mandati. Ish kreu i Bashkisë së Kavajës gjatë plotësimit të deklarimeve në kuadër të ligjit për dekriminalizimin, kishte fshehur një dënim për përdhunim në Itali në fillim të viteve ’90. Por avokati i tij e ka konsideruar heqjen e mandatit si të jashtëligjshëm dhe do ta ankimojë në instancat gjyqësore.

Sicred