KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 15 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 15 shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do te vazhdoje te jete ne ndikimin e masave ajrore te ftohta me origjine Arktike te cilat do te ndikojne edhe vendin tone me mot te ftohte dhe rreshje bore ne zonen Juglindore .

E Enjte 15 Shkurt 2018

Diten e Enjte dt 15 Shkurt moti do te jete me vranesira mesatare dhe kthjellime ne Veriperendim, ndersa zona jugore do te kete rrrshje te pakta shiu, ndersa ne Juglindje do te kete rreshje bore deri ne mesdite. Gradualisht gjate pjeses se dyte te dites rreshjet do te nderpriten. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) me shpejtesi 10-20 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 4 lartesi vale 1,5 deri ne 2,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat min dhe max

Zonat malore -4/3

Zonat e uleta 2/12

Zonat bregdetare 3/12

Kosova per diten e Enjte dt 15 Shkurt do te jete me mot kryesisht te vranet. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga -3 grade ne mengjes deri ne 1 grade Celcius ne mesdite.

E Premte 16 Shkurt 2018
Diten e Premte dt 16 Shkurt moti do te jete me kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit, perjashtuar zonat malore ku do te kete vranesira dhe prani te mejgulles. Temperaturat do te pesojne renie te ndjeshme ne mengjes. Era do te jete me drejtim Veriperendim (NW) me shpejtesi 10-15 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 lartesi vale 1,0 deri ne 1,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat min dhe max

Zonat malore -8/5

Zonat e uleta -2/14

Zonat bregdetare 0/15

Meteorologe: Rezarta Xhakollari

Sicred