KRYEFAQJA » LAJME » Qyteti im – Lezha

Qyteti im – Lezha

Aty ku Lumi Drin i jep fund rrugëtimit nëpër Shqipëri dhe bashkohet me Detin Ardiatik për të krijuar Gjirin e Drinit; aty ku takohen zgjatimet e fushave pjellore të Zadrimës, Torovicës dhe Bregut të Matës,  aty në majën e një kodre ku sot dallohen bedenat e Kalasë Mesjetare, qëndron një ndër vendbanimet me të hershme mesdhetare: LEZHA.

Sicred