KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Putini pret Makronin
Putini pret Makronin

Putini pret Makronin

Presidenti rus Vladimir Putin priti presidentin francez Emanuel Makron në Shën Petersburg të enjten për një vizitë dy-ditore, duke thënë se ai ishte gati të fliste për “çështjet kryesore ndërkombëtare, zgjidhja e të cilave është e rëndësishme si për Francën dhe për Rusinë”. Përpara bisedimeve, Macroni tha se besonte se Franca dhe Rusia “duhet të punojnë së bashku në iniciativa të përbashkëta”. Ndërsa dy burrat e shtetit u shfaqën të bënin një deklaratë pas takimit të tyre, u njoftuan një sërë marrëveshjesh mbi kulturën, energjinë bërthamore, zhvillimin e Arktikut dhe financat. Putin tha se 500 kompani franceze po punonin në Rusi.
Të dy presidentët u takuan një vit pasi Macron e mirëpriti Putinin në Pallatin e Versajës, pikërisht jashtë Parisit në maj 2017. Macroni iu referua lidhjeve historike midis Rusisë dhe Francës dhe theksoi se pajtimi po shkon përpara. Ai tha se kishte një detyrim për të mbrojtur multilateralizmin e pavarur të Francës në marrëdhëniet ndërkombëtare. “Unë shpresoj se mund të ecim së bashku,” tha Macroni, duke respektuar sovranitetin e popujve të tjerë. Sipas presidentit francez ne duhet të vazhdojmë të ndërtojmë besimin e përbashkët.”

Sicred