KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Putin uron Erdogan për fitoren e referendumit
putin, erdogan, Putin uron Erdogan, për fitoren e referendumit

Putin uron Erdogan për fitoren e referendumit

Presidenti Putin ka telefonuar homologun e tij Erdogan dhe e ka uruar për fitoren e referendumit që i hap rrugën ndryshimeve kushtetuese. Burime afër presidentit turk bëjnë me dije se gjatë bisedës telefonike është folur edhe për përshpejtimin e përpjekjeve për normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe për rëndësinë e bashkëpunimit për forcimin e armëpushimit në Siri. Putin, ka uruar presidentin Erdogan, një ditë pas telefonatës së presidentit Trump, që uronte homologun e tij për fitoren e referendumit dhe e falenderonte për përkrahjen e sulmit të SHBA mbi bazën ajrore në Siri. Turqia votoi të dielën “pro” ndryshimeve kushtetuese që e bëjnë Turqinë republikë presidenciale dhe i kalon akoma më shumë kompetenca presidentit Erdogan.

Sicred