KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Putin së shpejti në Turqi
Putin së shpejti në Turqi
EPA/ANATOLY MALTSEV

Putin së shpejti në Turqi

Presidenti rus Vladimir Putin do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Turqi të hënën e ardhshme, ku sipas medaive të huaja, pritet të diskutojë me homologun e tij turk Rexhep Taip Erdogan për zhvillimet në Siri, por edhe për Jeruzalemin. Kremlini konfirmoi vizitën e Putin, duke theksuar se dy liderët do të diskutonin projekte energjie por edhe probleme ndërkombëtare kyce. Erdogan dhe Putin patën edhe një bisedë telefonike këtë të enjte, ku ndanë të njëtin mendim se vendimi i SHBA-ve për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit do të kishte një efekt negativ në paqen dhe qëndrueshmërinë e rajonit.

Sicred