KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Protestat në Venezuela
Protestat, në Venezuela, vijojnie, bota

Protestat në Venezuela

Përplasje të dhunshme u regjistruan mes protestuesve dhe policisë gjate ej marrshimine kryeqytetin Karakas të Venezuelës. Mijëra njerëz kishin dalë te protestonin për mungesën e ushqimeve dhe ilaçeve dhe kundër presidentit të vendit Nikolas Maduro, por gjithçka degjeneroi në akte dhune duke shkaktuar edhe viktima. 5 të vdekur, dhjetëra ëe plagosur e mbi 100 të arrestuar është bilanci i protestave të kësaj jave. Opozita akuzon për vrasjet mëeshtetësit e armatosur të pushtetit që sulmojnë qytetarët gjatë marrshimeve ndërkohë që policia thotë se ka përdorur vetëm shkopinj gomë e gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat, por jo armë zjarri. Protestat nuk po ndalen pavarësisht se qeveria shpalli gjysmën e javës pushtim para pashkëve, me qëllim largimin e njerezve nga rruga. Venezuela po përjeton një krizë të thellë ekonomike ndersa administrata socialste është izoluar në një rajon që drejtohet përgjithësisht nga qeveri të djathta ndërsa mijëra nejrëz detyrohen të kalojnë çdo ditë kufijtë për të blerë ushqime.

Sicred