KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Protestat e dhunshme në Brazil

Protestat e dhunshme në Brazil

Presidenti i Brazilit Mishel Temer urdhëroi daljen në rrugë të ushtrisë për të vendosur rendin, pas protestave të dhunshme në kryeqytet që kërkojnë dorëheqjen e tij. Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën para kongresit dhe kërkuan hetimin e presidentit të akuzuar për korrupsion , duke u përplasu me policinë. Policia përdori gaz lotsjellës për shpërndarjen e turrmës e cila goditi me gurë e sende të forta. Protesta u zhvendos më pas në ministrinë e bujqësisë dhe atë të brendshme, disa mjediseve të cilat u përfshinë nga flakët. Disa ministri dhe agjenci qeveritare u evakuuan për arsye sigurie. Ushtria u urdhërua të ruajë ndërtesat qeveritare. Protestat në Brazil nisen prej disa javësh, kur presidenti i vendit u akuzua për korrupsion pasiv dhe ndaj tij kanë nisur hetimet. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen ose shkarkimin e tij.

Sicred