KRYEFAQJA » LAJME » Protesta kundër HEC-eve në Kukës
Protesta kundër HEC-eve në Kukës

Protesta kundër HEC-eve në Kukës

Qytetarë , ambientalistë e banorë të fshatrave Topojan e Novojsej të Kukësit, u mblodhën në një protestë paqësore në bulevardin ”Dëshmorzët e Kombit” për të kundërshtuar ë ndërtimin e hidrocentraleve në luginën e Valbonës dhe të parqeve kombëtare. Në protestë , qytetarët i kërkuan qeverisë, gjykatave dhe bizneseve të ndalojnë ndërtimin e hidrocentraleve që po shkatërrojnë Valbonën, një prej destinacioneve kryesore turistike në vend. Banorëve që mbanin në duar pankarta ku i bëhej thirrje qeverisë të ndaloj ndërtimit të hidrocentraleve i’u bashkua edhe ligjvësi demokrat Flamur Noka i cili i premtoi se këtë çështje do ta ngre në parlament.

Sicred