KRYEFAQJA » LAJME » Presidenti Nishani pritet nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier
Presidenti Nishani pritet nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier

Presidenti Nishani pritet nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, u prit sot nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, në kuader te pjesëmarrjes në Takimin e 22-të Ndërkombëtar të Berlinit. Presidenti Nishani ka patur me presidentin Steinmeier, një bisede të shkurtër kokë më kokë, mbi forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh, si dhe çështjet e procesit të integrimit evropian dhe të zhvillimeve në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Kreu i Shtetit u ndal në reformën në drejtësi dhe fillimin e procesit të zbatimit të saj, duke vlerësuar dhe kontributin individual të Gjermanisë dhe ekspertëve të saj në hartimin e legjislacionit përkatës, konform standardeve më të mira gjermane e evropiane. Presidenti gjerman Steinmeier, e përshëndeti marrëveshjen politike për reformën në drejtësi si dhe shprehu besimin se kjo reformë do të përmbushet me sukses dhe në kohën e duhur. Të dy Presidentët pritet të takohen sërish nesër, datë 3 Qershor 2017, në kuadër të Samitit të Liderëve të Procesit të Brdo-Brijunit, që zhvillohet në Brdo të Sllovenisë dhe ku Presidenti Steinmeier është i ftuar i posaçëm i liderëve.

Sicred