KRYEFAQJA » LAJME » Përmbytjet, Xhaçka në Shkodër
Përmbytjet, Xhaçka në Shkodër

Përmbytjet, Xhaçka në Shkodër

Në Shkodër Ministria e Mbrojtjes ka dislokuar 550 efektivë të Forcave të Armatosura për të ndihmuar në situatën e vështirë të krijuar nga përmbytjet. Kjo është bërë e ditur nga ministrja Olta Xhaçka e cila ishte të enjten në Anën e Malit dhe në Dajç, dy zonat më të prekura në qark. “Në 10 ditë janë evakuuar mbi 2500 krerë bagëti. Ndërkohë që kanë mbërritur 90 ton koncentrat. Pritet të mbërrijnë 300 ton koncetratë për bagëtinë”, tha zonja Xhaçka. “Bashkë me ju do të punojmë për kapërcimin e situatës aktuale dhe për gjetjen e një zgjidhjeje afatgjatë” u tha ajo banorëve. Efektivat ushtarakë janë angazhuar në procesin e evakuimeve, shpërndarjen e ndihmave si dhe të përforcimin e digave me thasë rëre.

Sicred