KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Përleshje me pasoje vdekjen e 4 personave në qytetin Anaheim të Karolinës

Përleshje me pasoje vdekjen e 4 personave në qytetin Anaheim të Karolinës

4 njerëz u plagosen me armë të ftohta, njëri prej tyre në gjendje të rënde, gjatë një përplasjeje mes pjesetarëve të grupit racist Ku Klus Klan dhe kundërprotestuesve në qytetin Anaheim të Karolinës. Policia arrestoi 13 persona nga të dyja palët pas përleshjes në një park. Deshmitarët thonë se një grumbullim po zhvillohej paqësisht nga qindra persona kur anëtaret e Klanit u afruan dhe i provokuan. Ku Klus Klani u themelua pas heqjes se skllavërise në shtetet e bashkuara kurse tani vazhdon të mbijetoje si një rrjet grupesh të vogla që kane të përbashket filozofine e ndasisë racore. Pak javë më pare, një drejtues i klanit deklaroi se mbeshteste Donald Trampin në garën presidenciale, por ky i fundit e hodhi poshtë publikisht mbeshtetjen e ofruar .

Sicred