KRYEFAQJA » LAJME » PD shpalos listat dhe platformen elektorale
Topalli dhe Imami kërkojnë shkarkimin e Bashës

PD shpalos listat dhe platformen elektorale

Pas marrëveshjes me Kryeministrin Edi Rama, opozita do të thyeje bojkotin disa mujor parlamentar. Para seancës plenare Lulzim Basha mblodhi grupin parlamentar demokrat ku i ka bërë me dije anëtarët e opozitës për komisionet e vettingut, pjesë e reformës në drejtësi.Oerd Bylykbashi ,Flamur Noka dhe Fatmir Mediu do të jenë anëtarët e komisionit ad Hoc për verifikimin e kandidateve për institucionet e rivlerësimit. Në komisionin me 12 anëtarë të përzgjedhjes së kandidatëve për institucionet e rivlerësimit janë caktuar nga opozita Bylykbashi, Dhurata Cupi, Fatmir Mediu, Genti Strazimiri Jorida Tabaku dhe Aldo Bumçi . Ndërsa në komisionin prej 6 anëtarësh opozita do të propozoje deputetet Halimi, Noka dhe Vokshi. Gjithashtu në mbledhjen e grupit parlamentar, Basha ka njohur deputetët me propozimet që do të bëje Partia Demokratike për ligjin zgjedhore, që mund të çoje edhe në ndryshime të kodit penal, pasi do të kërkohet dënimi me burg për këdo që blen apo shet votën në ditën e zgjedhjeve. Në mbledhjen e grupit parlamentar zhvilluar me dyer të mbyllura, nuk ka diskutuar asnjë deputet. Para nisjes së mbledhjes dhe në përfundim të saj , Basha është takuar me ish Kryetarin e PD-së Sali Berisha si edhe me Kryetarin e Partisë Republikane Fatmir Mediu. Basha mësohet të jetë takuar edhe me anëtarët e Qeverisë të propozuar nga Partia Demokratike, që do të jenë sipas marrëveshjes me Kryeministrin, garantet e standarteve të zgjedhjeve të 25 qershorit.

Sicred