KRYEFAQJA » LAJME » Patriarku Kirill mesazhe paqeje në Shqipëri

Patriarku Kirill mesazhe paqeje në Shqipëri

Delegacioni i nivelit të lartë i Kishës Ortodokse, i kryesuar nga Patriarku i Shejtë, Fortlumturia dhe Tërëshejtëria e Tij, Kirill, prej dy ditësh ndodhet në Shqipëri. Pasi ka apeluar për paqe e siguri në rajonin e Ballkanit, mesazhe që u dhanë gjatë mbajtjes së Meshës së Shenjtë të së dielës, Patriarku i Shejte i Moskës Kirill, ka takuar edhe krerët e shtetit shqiptar. Patriarku Kirill zhvilloi edhe një intervistë ekskluzive për Radiotelevizonin Shqiptar, dhënë gazetarit të njohur të besimeve fetare, Mjeshtrit të Madh zotit Ferdinand Samarxhi.

Sicred