KRYEFAQJA » LAJME » Parlamenti i Maqedonisë miraton nismën për ndryshimet kushtetuese
Parlamenti i Maqedonisë miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Parlamenti i Maqedonisë miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Parlamenti i Maqedonisë me 80 vota pro ka miratuar mbrëmjen e së premtes nismën për ndryshimet kushtetuese. Kjo i hap rrugë ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut, por edhe integrimit të vendit në BE dhe NATO. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Disa deputetë të opozitës votuan pro.

Sicred