KRYEFAQJA » LAJME » Parlament, sot tentativa e fundit për miratimin e ligjit të magjistraturës

Parlament, sot tentativa e fundit për miratimin e ligjit të magjistraturës

Parlamenti shqiptar zhvillon të hënën seancën e fundit plenare për këtë sesion. Midis pikave të rendit të ditës, është edhe rivotimi i projektligjit për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, miratimi i të cilit kërkon 3/5 e votave. Opozita ka deklaruar votën e saj kundër. Sipas saj ligji, i njohur si ligji i magjistraturës, nuk e zgjidh situatën e krijuar nga maxhoranca në sistemin e drejtësisë.

Sicred