KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Paris, incident në Muzeun e Luvrit
muzeu i luvrit, france, paris, incident, sulm, i plagosur, bota

Paris, incident në Muzeun e Luvrit

Një ushtar francez qëlloi me armë zjarri dhe plagosi një person të armatosur me thikë, i cili përpiqej të hynte në muzeun e Luvrit në Paris. Mediat franceze thonë se personi i armatosur ishte përpjekur të hynte në shitoren nëntokësore të muzeut me një çantë në shpinë dhe plagosi një ushtar para se të qëllohej nga kolegu i tij. Policia zbrazi hapësirën duke e cilësuar insidentin më pas si “serioz”. Muzeu u mbyll përkohësisht kurse Ministria e Brendshe e cilësoi incidentin të natyrës terroriste.

Sicred