KRYEFAQJA » LAJME » Parashikimi i motit, rikthehen rreshjet

Parashikimi i motit, rikthehen rreshjet

Pas ditëve të ngrohta dhe me diell të fundjavës që shkoi dhe të kësaj të hene, meterologet parashikojnë ulje temperaturash me 2-3 gradë C nga dita e nesërme. Zëvëndësimi i masava të ngrohta me ato të lagështa që vijnë nga Atlantiku do të sjellin të enjten ulje të ndjeshme të temperaturave, reshje intensive shiu, dhe dëborë kryesisht në zonën verilindore dhe juglindore të vendit.

Ulja e temperaturave në gjysmën e dytë të javës do të shoqërohet edhe një erë intensive.

Të shtunën parashikohet ndërpreje e reshjeve dhe një rritje e lehtë të temperaturave por ky përmisim i kushteve të motit nuk do të zgjasë shumë, pasi të dielën moti i vranët dhe rreshjet do të rikthehen përsëri.

Sicred