KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Papa mban meshën e pashkëve

Papa mban meshën e pashkëve

Papa Francesku mbajti sot meshën e Pashkëve në Bazilikën e Shën Pjetrit në Romë, para mijëra besimatarëve. Papa pagëzoi edhe 8 persona në këtë meshë, mes tyre edhe emigrantin hero, nga Nigeria, i cili ndaloi një person të maskuar të sulmonte një supermarket. Mesha u mbajt nënë masa të rrepta sigurie. Besimtarët, turistët dhe madje dhe priftërinjtë kanë pritur radhë të gjatë për të mbërritur në sheshin Shën Pjetër duke kaluar në filtrat e sigurisë në një perimetër prej 100 metra me detektorë të metaleve dhe kontrolle të çantave.

Sicred