KRYEFAQJA » LAJME » Opozita: Do përshkallëzojmë aksionin politik!
Opozita: Do përshkallëzojmë aksionin politik!

Opozita: Do përshkallëzojmë aksionin politik!

Opozita djathtë shqiptare vendosi përshkallëzimin e aksionit politik, sipas saj për të mos lejuar diktatin e krimit e të drogës me mbështetje qeveritare mbi votën e qytetarëve. “E vetmja zgjidhje për krizën politike në vend është krijimi pa vonesë i qeverisë teknike dhe dhënia e mandatit për krijimin e kushteve për zgjedhje të lira e të ndershme”. Kjo u bë e ditur në një deklaratë të partive të opozitës të shërndarë mbrëmjen e së mërkurës, pasi më parë kishin refuzuan thirrjen e kreut të parlamentit Ilir Meta për një takim mes partive parlamentare. “Koalicioni opozitar konfirmoi vendosmërinë për të mos lejuar votim fasadë të diktuar nga krimi dhe droga, duke nisur nga Kavaja”, ndërsa ka “rikonfirmuan angazhimin masiv politik dhe popullor për mosbindje civile”. Opozita ka ngritur shtabin koordinues të opozitës së bashkuar për bashkërendimin e aksionit popullor. Opozita shprehbindjen se “Fitorja i takon popullit të bashkuar për një Republikë të Re të Demokracisë, Lirisë dhe Drejtësisë së vërtetë”.

Sicred