KRYEFAQJA » LAJME » Opozita akuzon një përfaqësues të BE-së si të kapur nga kryeministri Rama
basha, mediu, berisha, Basha me aleatët e ti, Berisha e Mediu

Opozita akuzon një përfaqësues të BE-së si të kapur nga kryeministri Rama

Përfaqësuesi i Bashkimit Europian, Eduart Auer do të përballet me ankesë zyrtare të opozitës, që do të depozitohet pranë instancave ndërkombëtare. Lulzim Basha dhe aleatët e tij firmosën paraditen e së enjtes, shkresën informuese që do ti drejtohet BE-së, në lidhje me deklaratat e bëra prej Auer në takimin me partitë aleate të PD-së, duke i inkurajuar sipas tyre të hyjnë në zgjedhje edhe pa Partinë Demokratike, për të siguruar sipas tij në këtë mënyrë mandatet e kësaj force politike. Ish Kryeministri Berisha akuzoi këtë përfaqësues ndërkombëtar si të kapur nga Kryeministri . Kryerepublikani Mediu, i konsideroi shqetësuese deklaratat e zyrtarit ndërkombëtar. Ndërkaq ish Kryeministri Berisha bëri apel për përshkallëzim të protestës, pasi sipas tij,Kryeministri Rama nuk ka ndërmend të largohet për shkak të lidhjeve me drogën dhe krimin. Sipas Berishës, Rama e di që vendi i tij është në Burg, ndaj do të përpiqet me çdo formë dhe mjet për të mbajtur pushtetin. Ndërsa në çadër diskutonin deputetët e djathtë, në selinë e demokratëve, pas takimit me aleatët, Basha zhvilloi takim me drejtuesit dhe sekretarët e PD-së në rrethe , për protestën kombëtare të thirrur nga opozita në 7 Maj në Kavajë, kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet e pjesshme vendore. Ai kërkon mobilizim të demokratëve dhe qytetarëve, në përbushje të vendimit të opozitës, për të pamundësuar zgjedhjet e Kavajës.

Sicred