KRYEFAQJA » LAJME » Bota » OKB shton sanksionet për Korenë e Veriut

OKB shton sanksionet për Korenë e Veriut

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka vendosura në mënyrë unanime sanksionet e saj më të rënda të vendosura ndonjëherë për Korenë e Veriut, duke i vënë një kapak mbi eksportet e saj kryesore të thëngjillit, pas testeve bërthamore. Sanksionet e reja u vendosën mbreme ne nje sesion, i cili u drejtua nga Shtetet e Bashkuara dhe erdhi pas tre muajsh negociatash të vështira. Sanksionte u miratuan në mënyrë unanime nga një votim 15 me 0. Heqja e sanksioneve bëhet vetëm nëse braktisen të gjitha armët bërthamore dhe programet bërthamore ekzistuese.

Sicred