KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Nisin votimet në Rusi, Putin pritet të fitoje mandatin e katërt

Nisin votimet në Rusi, Putin pritet të fitoje mandatin e katërt

Qytetarët me të drejtë vote në Rusi votojnë në zgjedhjet presidenciale, ku pritet që presidenti aktual, Vladimir Putin të fitoje mandatin e katërt. Pyetja e vërtetë është nëse pjesëmarrja në votime do të jetë e lartë, në mënyrë që Putin të fitojë bindshëm. Zgjedhjet në Rusi përkojnë me katërvjetorin e aneksimit të paligjshëm të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Moska. Presidenti në detyrë, Putin 65-vjeç, teksa ka votuar në Moskë ka thënë se çdo pjesëmarrje e votueshme që do t’i lejojë presidentit të përmbushë detyrat e tij është një “sukses”. “Jam i sigurt se programi që unë ofroj është i duhuri”, ka thënë Putin. Pjesëmarrëja e votuesve në Lindjen e Largët të Rusisë tashmë është më e lartë se sa ka qenë në zgjedhjet e vitit 2012. Në disa fshatra në Kamçatka dhe Çukotka raportohet se dalja në zgjedhje është 100 për qind. Grupi i pavarur për monitorimin e zgjedhjeve Golos, ka raportuar për parregullsi gjatë votimeve, përfshirë edhe vendosjen e kutive të votimit larg kamerave të vëzhgimit dhe ndryshimet në minutën e fundit në regjistrin e votuesve, që besohet se bëhet për të rritur pjesëmarrjen në zgjedhje. Në zgjedhjet presidenciale marrinë pjesë tetë kandidatë, por shtatë kandidatët e tjerë, sipas sondazheve, qëndrojnë shumë larg Putinit. Kandidati i Partisë Komuniste Pavel Grudinin ka 7 për qind të votave, ndërkaq gazetarja Ksenia Soçak 2 për qind. Sipas Qendrës për Studime të Opinionit Publik, organizatë e afërt me Kremlinin, Putini do të fitojë 69 për qind të mbështetjes së rusëve. Rivali i vetëm i madh i Putinit është lideri opozitar dhe aktivisti kundër korrupsionit Aleksei Navalny, i cili nuk është lejuar të marrë pjesë në zgjedhje, pasi më parë ishte dënuar për keqpërdorim, akuzë kjo që shihet si e motivuar politikisht. Navalny u ka bërë thirrje rusëve qe te bojkotojne zgjedhjet. Për zgjedhjet presidenciale, Policia në Moskë ka njoftuar se ka angazhuar 17 mijë oficierë, trupa të Gardës Kombëtare dhe personel tjetër të sigurisë.

Sicred