KRYEFAQJA » LAJME » Nikolla, apel politikës të mos ndërhyje ë proçesin zgjedhor në universitete
Nikolla uron fillimin e vitit të ri shkollor

Nikolla, apel politikës të mos ndërhyje ë proçesin zgjedhor në universitete

Komisioni kuvendor per edukim e media u perfshi sot ne debate pas publikimeve mbi kercenimin qe iu be akademikut ne gare per rektorin e universitetit te Tiranes Mynyr Koni. Per deputetet e opozites, zgjedhjet dhe vota e lire ne universitete kane rene per cka kerkuan raportim te ministres Nikolla ne komision.

Por nenkryetari i komisionit, Peza dhe deputetja Hafizi kaner cilesuar garen si krejt te rregullt, ndersa u shprehesn se akuzat e opozites paraqesin ne fakt situten zgjedhore ne universitete gjate qeverisjes se djathte.

Nderkohe, pothuaj njeheresh me debatin qe zhvillohej ne komision, ministrja e arsimit Lindita Nikolla ne nje deklarate per mediat cilesoi situaten e krijuar nga kercenimet ndaj akademikut Koni nje situate tashme te kapercyer.

Ministrja Nikolla i beri apel politikes te mos nderhyje ne procesin zgjedhor ne universitete duke mos cenuar paanesine e tij.

Sicred