KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Netanyahu takim me Ministirin e Jashtëm të Gjermanisë
Netanyahu takim me Ministirin e Jashtëm të Gjermanisë

Netanyahu takim me Ministirin e Jashtëm të Gjermanisë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu takoi të mërkurën në Jerusalem Ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Sigmar Gabriel. Netainyahu ka deklaruar se në qendës të disktuimeve me ministrin gjerman kanë qënë përpjektet për të stabilizuar rajonin, e cila është bërë më e vështirë nga agresioni i Iranit në Siri dhe në Liban. Çwshtje tjeter e diskutuar sipas Kryeministrit tw Izraelit ka qwnw edhe kërkimi i përbashkët për paqen, duke rifilluar një lloj procesi paqësor me palestinezët. Ndërsa Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel, pas bisedimeve ka deklaruar se me Kryeministrin e Izraelit ka diskutuar natyrisht edhe situatën për palestinezët. Ministri Sigmar Gabriel tha se Gjermania është shumë në favor të një zgjidhjeje me dy shtete. Gabriel deklaroi gjithashtu se edhe qeveria e Izraelit dëshiron të ketë dy shtete, por me kufij të sigurt të Izraelit.

 

Sicred