KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 31 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 31 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga  masa ajrori të nxehta me origjinë nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan të cilat do të kushtëzojë në vendin tonë dhe Kosovë  rritje të temperaturave.

E Shtunë 31 Mars 2018 

Dita e  Shtunë dt 31 Mars  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të dendësohen dhe gjatë orëve të vona të mbrëmjes do të shoqërohen me rreshje shiu në zonën Perëndimore. Era do të jetë me intesitet të lartë me drejtim  Jugperëndim (SW) me  shpejtësi 10-30 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë forcës 6 me lartësi vale 4,0 deri në 6,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          9/23°C 

Zonat e ulëta           12/28°C

Zonat bregdetare    13/28°C

E Shtunë dt 31 Mars 2018 

Kosova per ditën e Shtunë dt 31 Mars do të jetë me kthjellime dhe vranësira të mesatare. Temperaturat  në ekstremet e tyre  do të regjistrojnë vlera 8°C në mëngjes deri në deri në 20°C në mesditë

E Diel 01 Prill 2018 

Dita e  Diel dt 01 Prill moti do të jetë  me vranësira dhe rreshje shiu me aktivitet kryesor në orët e pra të mëngjesit ku do të ketë edhe shkarkesa elektrike në Veri. Era do të jetë me intesitet të lartë me drejtim  Jugperëndim (SW) me  shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë forcës 5 me lartësi vale 2,0 deri në 4,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          5/15°C 

Zonat e ulëta           11/17°C

Zonat bregdetare    11/17°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred