KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 28 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 28 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Ballkani  po vazhdon të mbetet  në ndikimin e masave ajrore të nxehta me origjinë nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan të cilat do të mbajnë  fundjavën e fundit të muajit Prill me temperaturave shume të larta në vendin tonë dhe Kosovë.

E Shtunë 28 dt Prill 2018 

Edhe dita e Shtunë dt 28 Prill  moti do të jetë me kthjellime në Ultësirën Perëndimore  dhe shtim të vranësirave në pjesën e dytë të ditës ku do të shqërohen me rreshje shiu ne formën e rrebeshve në zonat malore dhe ato pranë tyre. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  6 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/29°C 

Zonat e ulëta           16/33°C

Zonat bregdetare    16/32°C

E Shtunë dt 28 Prill 2018 

Kosova per ditën e Shtunë dt 28 Prill do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri në deri në 26°C në mesditë.

E Diel 29 dt Prill 2018 

Edhe dita e Diel dt 29 Prill  moti do të jetë  me kthjellime dhe zhvillime  vranësirash në zonat malore në mesditë. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi  6 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/29°C 

Zonat e ulëta           16/33°C

Zonat bregdetare    16/32°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred