KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 28 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 28 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në ndikimin e masave ajrore të  paqëndrueshme të cilat kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të paqëndrueshëm.

E Shtunë 28 Korrik 2018 

Dita e Shtunë dt 28 Korrik  moti do të mbetet me kthjellime në zonat bregdetare, ndërsa zonat malore pjesërisht dhe ato kodrinore do të pasohen nga  rreshje shiu të izolura . Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7-8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         11/28°C  
Zonat e  ulëta           18/32°C
Zonat  bregdetare    19/32°C
E Premte 27 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Shtunë dt 28 Korrik  moti do të jetë me alternime kthjelliemesh dhe  vranësira  të pasuara dhe rreshje shiu . Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 24°C  deri në 26°C .

E Diel 29 Korrik 2018 

Dita e Diel dt 29 Korrik  moti do të jetë me kthjellime në zonat bregdetare, ndërsa zonat malore pjesërisht dhe ato kodrinore do të pasohen nuk do tv mungojnë vranësira të pakta deri mesatare. Era do të jetë e lehtë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7-8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  jenv me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/31°C  
Zonat e  ulëta           19/35°C
Zonat  bregdetare    20/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred