KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 26 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 26 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet  nga presioni i lartë atmosferik i cili do të mbajë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me temperatura të larta.

E Shtunë 26 Maj 2018 

E Shtunë 26 Maj moti do të mbetet me kthjellime dhe  vranësira të pakta deri në mesatare të cilat pasdite do të shoqrohen me rreshje lokale në zonën Juglindore pjesërisht dhe zonën qëndrore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8-10/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,5 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         9/29C 

Zonat e ulëta           16/31°C

Zonat bregdetare    17/30°C

E Shtunë 26 Maj 2018

Kosova per ditën e Shtunë dt 26 Maj do të jetë me diell dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 27°C në mesditë.

E Diel 27 Maj 2018 

E Diel 27 Maj moti do të mbetet me kthjellime dhe  vranësira të cilat pasdite do të shoqërohen me rreshje lokale në zonën Juglindore pjesërisht dhe zonën qëndrore në formën e stuhive. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) Verilindje (NE) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/30C 

Zonat e ulëta           17/32°C

Zonat bregdetare    18/30°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred