KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 25 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 25 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga një zonë e zgjeruar e presionit të ulët atmosferik (U) e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm.

E Shtunë 25 Gusht 2018

E Shtunë dt 25 Gusht moti  do të jetë me alternime kthjellimesh dhe rreshje shiu në pjesën në pjesën e dytë të ditës.  Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugerëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë në rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/30°C 
Zonat e  ulëta           20/33°C
Zonat  bregdetare    21/32°C
E Shtunë 25 Gusht 2018
Kosova per  ditën e Shtunë dt 25 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  në shtim . Temperaturat në ekstremtet e tyre  do të shënojnë vlera nga 27 deri në 29°C .
E Diel 25 Gusht 2018

E Diel dt 26 Gusht moti  do të jetë me alternime kthjellimesh të shoqëruara me rreshje shiu në  formën rrebesheve dhe stuhive të izolura.  Era do të jetë me drejtim Jugerëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë në rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/29°C 
Zonat e  ulëta           20/32°C
Zonat  bregdetare    20/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred