KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 24 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Premte 15 Dhjetor 2017, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 24 Shkurt 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga masa ajrore të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë mot te vranet dhe rreshje shiu. 

E Shtune 24 Shkurt 2018 

Diten e Shtune  dt 24 Shkurt  do te rikthehen  rreshjet e shiut , fillimisht  do te prekin Jugun e vendit, në mesditë gradualisht do te shtrihen ne zonën Qëndrore dhe Veriore. Në lartësitë 800-1000 metër mbi nivelin e detit do të ketë rreshje bore.  Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) 8-20 m/sek ne bregdet.  Valezimi do te jetë i forcës 4 lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         4/7 °C

Zonat e ulëta         10/14 °C

Zonat bregdetare 10/16 °C

Kosova per ditvn e Shtunv dt 24 Shkurt do të jetë me mot të vranët me rreshje shiu dhe rreshje bore . Temperaturat  në ekstremet e tyre do të luhaten në vlera  nga 1°C  në mëngjes deri në 6°C në mesditë.

E Diel 25 2018 

Diten e Diel dt 25 Shkurt  moti do të jetë me rreshje shiu përgjatë Ultësirës Perëndimore dhe rreshje bore ne Verilindje dhe Juglindje në lartësitë 400 metra mbi nivelin e detit.  Era do te jete me drejtim Jug (S) me shpejtësi 10-20 m/sek ne bregdet.  Valezimi do të jetë i forcës 4 lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          -5/5 °C 

Zonat e ulëta          6/13 °C

Zonat bregdetare 10/15 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari 

Sicred