KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 23 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 23 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të  kushtëzojë vendin tonë mot me rreshje shiu dhe rënie të temperaturave.
E Shtunë 23 Qershor 2018 

Dita e Shtunë dt 23 Qershor  i gjithë vendi do të përfshihet nga rreshje shiu intesive dhe stuhi në orët e para të mëngjesit , gradualisht në mesditë dhe pasdite rreshjet do të spostohen në juglindje të vendit. Era

do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 4  me lartësi  vale 1,5 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         10/21°C  
Zonat e  ulëta           15/25°C
Zonat  bregdetare    18/26°C
E Shtunë 23 Qershor  2018

Kosova per  ditën e  Shtunë dt 23 Qershor do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu . Temperaturat  në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 11°C në mëngjes deri

në deri në 19°C në mesditë.
E Diel 24 Qershor 2018 

Dita e Diel dt 24 Qershor  moti do të jetë me kthjellime përgjatë Ultësirës perëndimore , ndërsa në juglindje vranësirat do të pasohen me rreshje.  Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 4  me lartësi  vale 1,5 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje. 

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         9/21°C  
Zonat e  ulëta           15/29°C
Zonat  bregdetare    20/28°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred