KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 19 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 19 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të alternuar me kthjellime dhe rreshje të pakta shiu.

E Shtunë 19 Maj 2018 

Dita e Shtunë 19 Maj  moti do të jetë me kthjellime përgjate ultësirës Perëndimore dhe prani të vranësirave në Juglindje ku do të pasohen nga rreshje shiu të izoluara në mesditë. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -10 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/22°C 

Zonat e ulëta           15/27°C

Zonat bregdetare    15/26°C

E Shtunë 19 Maj 2018

Kosova per ditën e Shtunë dt 19 Maj do të jetë me diell dhe vranësira  mesatare. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 9°C në mëngjes deri në deri në 22°C në mesditë.

E Diel 20 Maj 2018 

Edhe dita e Diel  20 Maj  moti do të jetë me kthjellime përgjate ultësirës Perëndimore dhe prani të vranësirave në Juglindje ku do të pasohen nga rreshje në formën e rrebesheve. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -10 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         11/25°C 

Zonat e ulëta           15/30°C

Zonat bregdetare    16/29°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred