KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 19 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 19 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ifluencohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar në gadishullin Apenin e cila mbajë mot të paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Shtunë 19 Janar 2019

Dita e Shtunë dt 19 Janar 2019  moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare të cilat do të pasohen nga rreshje shiu të pakta përgjatë zonës perëndimore. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SEme shpejtësi  maksimale deri  në 20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           0/6°
Zonat e  ulëta          7/15°C
Zonat  bregdetare   9/16°C
E Premte 18 Janar 2019

Kosova pë ditën e Shtunë dt 19 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje të pakta shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -1° në mëngjes deri në 6°C gradë Celcius në mesditë.

E Diel 20 Janar 2019

Dita e Diel dt 20 Janar 2019  moti do të jetë i vranët dhe  rreshje shiu me intesitet të ulët deri në mesatar në perëndim të vendit. Era do të jetë  me drejtim Jug (Sme shpejtësi  maksimale deri  në10- 20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5  – 2,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë pa ndryshime të konsiderueshme.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           0/6°
Zonat e  ulëta          8/15°C
Zonat  bregdetare   9/16°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred