KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 17 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 17 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga  masa ajrore të paqëndrueshme të ngrohta me origjinë Mesdhetare të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me  rreshje shiu.

E Shtunë 17 Mars 2018 

Dita e Shtunë dt 17 Mars moti do të jetë  me vranësira mesatare  dhe rreshje shiu në  zonën Veriore, ndërsa pjesa tjetër e vendit do të  jete me vranësira dhe kthjellime. Në pjesën e dytë  të  ditës dhe në mbrëmje rreshjet do të  shtrihen në të gjithë  vendin . Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-30m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5-6 me lartësi vale 2,5 deri në 4,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          6/20 °C 

Zonat e ulëta           12/24°C

Zonat bregdetare    13/25 °C

E Shtunë 17 Mars 2018 

Kosova per ditën e Shtunë dt 17 Mars  do të jetë  me kthjellime dhe alternime vranësirash.  Temperaturat  në ekstremet e tyre  do të regjistrojnë vlera 8°C në mëngjes deri në deri në 19°C në mesditë.

E Diel 18 Mars 2018 

Dita e Diel dt 18 Mars moti do të jetë  me mbetet me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          6/15 °C 

Zonat e ulëta           11/17°C

Zonat bregdetare    12/18 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred