KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 16 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 29 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 16 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  nga një zonë me presion të ulët atmosferik qëndër e pozicionuar në detin Egje e cila do të vazhdojë të ifluencojë  vendin tonë dhe Kosovën me mot të paqëndrueshëm. 
E Shtunë 16 Qershor 2018 
Dita e Shtunë 16 Qershor  moti  do të  mbetet i  paqëndrueshëm me alternime kthjellimesh dhe  vranësira në shtim të cilat në mesditë do të shoqërohen me rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/ sek në bregdetin e  AdriatikuttValëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime të ndjeshme. 
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/22°C  
Zonat e  ulëta           19/28°C
Zonat  bregdetare    20/29°C
E Shtunë 16 Qershor  2018
Kosova per  ditën e Shtune dt 16 Qershor do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të jnnë me rënie, në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 15 °C në mëngjes deri në deri në 21°C në mesditë.
E Diel 17 Qershor 2018 
Dita e Diel 17 Qershor  moti  do të  mbetet i  paqëndrueshëm me vranësira mesatare dhe rreshje shiu në  mesditë të shoqëruara me rrebeshe dhe stuhive. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/ sek në bregdetin e  AdriatikuttValëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         10/22°C  
Zonat e  ulëta           19/27°C
Zonat  bregdetare    18/28°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred