KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Shtunë 11 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Shtunë 11 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të qëndrueshme të  cilat do të mbajë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Shtunë 11 Gusht 2018
Dita e Shtunë dt 11 Gusht  moti do të mbetet  me diell dhe  vranësira në mesditë ku në zonat malore do të kete rrebeshe shiu dhe stuhi të izoluara. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie të lehtë.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/32C  
Zonat e  ulëta           21/35°C
Zonat  bregdetare    23/34°C
E Shtunë 11 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Shtunë dt 11 Gusht  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 29°C  deri në 31°C .
E Diel 12 Gusht 2018
Edhe dita e Diel dt 12 Gusht  moti do të mbetet  në të njëjtat kushte amtosferike  me diell përgjate bregdetit  dhe kalime vranësirash në mesditë në zonat malore ku sërish nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluara. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (NW)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do

të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/32C  
Zonat e  ulëta           20/36°C
Zonat  bregdetare    22/35°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred